बुधबार , मंग्सिर १५, २०७८

एक रातमा ५० जना महिलासँग से; क्स गर्ने पुरुषको लि; ङ्ग नै चोरीभएपछि…

मंग्सिर ९, २०७८ बिहिबार 44

एजेन्सी । एक जना पुरुषले एक रातमा ५० जना महिलासँग से; क्स गर्न सक्छ भन्ने कुरा पत्याउन गाह« पर्छ । तर, ग्रिक पौराणिक कथाका एक पात्र इराक्लिक्सले भने एक रातमा ५० जना महिलासँग से; क्स गर्न सक्थे रे । उनमा केटीहरुको ति; र्खा कहिल्यै पनि मे; टिंदो रहेनछ ।

तर, अहिले ती ग्रिक हिरोको मर्दपना संकटमा परेको छ । फ्रान्सको तटीय शहर आहकेसोमा रहेको इराक्लिक्सको शालिकबाट लगातार लि; ङ्ग चोरी हुने गरेको छ । आहकेसोको पार्क मोरेक्समा सन् १९४८ मै इराक्लिसको ३ मिनटर अग्लो मूर्ति बनेको थियो । उक्त मूर्तिको यौ; नाङ्गमा भने लगातार धावा बोलिंदै आएको छ ।

पटक–पटक यी ग्रिक हिरोको लि; ङ्ग चोरी हुने गरेको छ । यो क्रम रोकिएको छैन । पटक–पटक लि; ङ्ग चोरी हुन थालेपछि लाजमर्दो भएर अन्ततः उक्त शालिकको लि; ङ्ग नै हटाइएको छ ।

कुनै खास मौकामा मात्र यो शालिकमा लि; ङ्ग लगाइने गरिएको छ । आफ्नो शत्रुलाई पनि नपरोस् भनेर कामना गर्ने गरेको लि; ङ्ग चोरी हुने जस्तो बित्यास मूर्तिमाथि पटक–पटक हुने गरेको र सोही कारण मूर्तिको लि; ङ्ग हटाउने निर्णय गरिएको शहरका मेयरले जनाएका छन् । एजेन्सी

यो पनि जानीराखौ : पुरुषमा पनि देखा पर्न सक्छ स्तन क्यान्सर

सामान्यतया सबैलाई लाग्ने गरेको के हो भने के हो भने स्तन क्यान्सर माहिलामा मात्र हुने गर्दछ। त्यही भएर स्तन क्यान्सरका नयाँ नयाँ औषधिहरूको परीक्षण गर्दा त्यसमा पुरुषहरूलाई सामेल गराइन्न। तर केही पुरुषहरूमा पनि स्तन क्यान्सरको समस्या देखा पर्न सक्छ। तुलनात्मक रूपमा थोरै मात्र पुरुषहरूमा यस्तो किसिमको क्यान्सर देखा पर्ने गर्दछ। शोधहरूले एक स्तन क्यान्सरका सबै परिघटनाहरूमा एक प्रतिशत मात्र पुरुषहरूमा देखा पर्ने गर्दछ।

तर केही दिन यता भने त्यस्ता औषधिहरूको परीक्षण गर्दा पुरुषहरूलाई समेत सामेल गरिनु पर्ने माग गरिँदै आएको छ। अमेरिकाको खाद्य एवं औषधि प्रशासन (फुड एण्ड ड्राग एड्मिनिस्ट्रेसन- एफडीए) ले अनुसन्धानकर्ताहरूका लागि यससम्बन्धी दिशा निर्देश जारी गरेको छ।

ह्यूस्टन स्थित एमडी एंडरसन क्यान्सर सेन्टरकी अनुसन्धाता डा. शेरन गिआर्डानोले भने, “मलाई यस्ता रोगीहरूलाई हेर्दा निकै निराशा हुने गर्दछ जसलाई कुनै औधधिले उसमाथि कम गर्ला या नगर्ला भन्ने निश्चित नभएको कुरा बताउनु पर्ने हुन्छ।”

उनले थपे, “यस्ता औषधिको परीक्षण महिलाहरूमा मात्र गरिएको छ। यसले पुरुषमाथि काम गर्ने या नगर्ने भन्ने बारे कुनै वैज्ञानिक प्रमाण छैन। यस्ता परीक्षण हरूमा थोफई मात्र पुरुषहरूलाई सामेल गरिए पनि केही मात्रामा भए पनि तथ्यांक जम्मा गर्न सकिएला।” हालसम्मका यस्ता परिघटनाहरूमा पुरुष बिरामी आएको खण्डमा उनीहरू सामान्य देखभाल र जीवनरक्षक औषधिहरूबाट पनि वंचित रहने गरेका छन्

पाइन्न पर्याप्त उपचार : पुरुषहरूमा स्तन क्यान्सरबारे २०१७ मा एउटा अनुसन्धान प्रकाशित भएको थियो। यसमा क्यानाडा, अमेरिका र युरोपेली देशहरूका एक हजार पाँच सय स्तन क्यान्सर पीडितहरूलाई सामेल गरिएको थियो।

प्रतिकृया दिनुहोस्